Müzayede Kuralları

1. Binbir Mezat, halen Tomtom Mh. Yeni Çarşı Cd. 50-A Beyoğlu-İSTANBUL adresinde faaliyette bulunan “Eskiyeni” isimli, kitap başta olmak üzere eski, nadir ve ikinci el obje, sanat eseri, koleksiyonluk ürünler satan işletmeye ait, internet müzayedelerinde satıcı ve alıcı arasında aracılık eden bir firmadır.

2. Müzayedelere, aksi duyurulmadıkça https://binbirmezat.com internet sitesi üzerinden ve Müzayede altyapısını sağlayan Telepati Yazılım’a ait mobil uygulama “MüzayedeAPP” ve https://muzayedeapp.com üzerinden katılım sağlanmaktadır. Firmamız şimdilik salon müzayedesi yapmamaktadır.

3. Online müzayedeye nizami olarak verilen peylerden en yükseği ürünü hak eder. Bir ürüne aynı değerde peyin verilmesi durumda, önce verilen pey geçerli olacaktır. Ürüne bir kişinin pey vermesi durumunda, ürün açılış fiyatından pey sahibinin olacaktır. Bir ürüne birden fazla pey verilmesi durumunda ise aşağıda verilen oranları ile yüksek pey vererek o lota sahip olmuş olur. Açılış/Başlangıç fiyatı altına lot satılmaz.

4. Ürün fiyatı kademeli artırım aralıkları:

1.-TL ‘den 10.-TL’ye kadar – 1.-TL

10.-TL’den 100.-TL’ye kadar – 5.-TL

100.-TL’den 250.-TL’ye kadar – 10.-TL

250.-TL’den 500.-TL’ye kadar – 25.-TL

500.-TL’den 1.000.-TL’ye kadar – 50.-TL

1000.-TL’den 5.000.-TL’ye kadar  – 100 TL

5000.- TL’den 10.000 TL’ye kadar – 250 TL

10.000.-TL ve üzeri – 500.-TL olarak pey artırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

5. Aksi önceden bildirilmedikçe müzayedede her lotun kapanış fiyatına %15 Komisyon + ve bu komisyon oranına %18 KDV ilave edilecektir.Ancak müzayede için firma 0 (Sıfır) komisyon ve 0 (Sıfır) KDV belirleyebilir ve bunu önceden ilan eder.

6. Müzayedede listelenen lotlar önceden ürün bilgisi,fiyat ve kondisyon açısından titizlikle değerlendirilir, ayrıntılı ve gerçekçi olarak fotoğraflanır ve bu bilgiler yalnızca gösterişli, avantajlı yanlarıyla değil, varsa eksik ve kusurlarıyla da ürün açıklaması olarak lot içeriğinde açıkça sunulur.Katılımcılar her bir ürünü müzayede öncesi ve sırasında görme hakkına sahiptir. https://binbirmezat.com sitemizde sunulan müzayede içeriğine ek olarak, Yeni Çarşı Cd. 50-A Beyoğlu adresindeki dükkanımız “ESKİYENİ”yi ziyaret edip ürünleri inceleyebilir, 00905324854361 WhatsApp hattımız ile daha fazla bilgi talep edebilir, e-posta adresimiz iletisim@binbirmezat.com ile bizimle her zaman kolayca iletişim kurabilirsiniz.

7. Aksi önceden bildirilmedikçe müzayedede alıcı, satın aldığı ürünün posta-kargo ücretini öder. Miktar, mesafe ve ürün boyut/ağırlığına göre belirlenir. Yurt dışı katılımcılar, oluşabilecek gümrük ve diğer ücretleri karşılarlar. Alıcı kaynaklı kargo tesliminin mümkün olmadığı durumlarda, oluşabilecek masraflar katılımcı tarafından ödenir.

8. Müzayedemizde, verilen peyler kayıtlıdır ve iptal etmek istendiğinde, müzayede sonlanmadan en geç iki gün (48 saat) önce tarafımıza iletişim kanallarımız aracılığıyla bilgi verilmesi gerekmektedir. Müzayede bitimine iki gün kala verilen peyler sistem veri tabanından silinememektedir.

9. Kazanılan lotların ödemeleri 5 (Beş) iş günü içinde firmamız banka hesabına havale olarak, veya “ESKİYENİ” isimli dükkanımızda elden yapılmalıdır. Duyurulan süre içinde ödemesi yapılmayan lotların satışı iptal edilip, ürün satıcıya iade edilir ve üye hesabı kapatılır.

10. Müzayedede satın alınan eserlere ilişkin fatura, müzayede katılım sözleşmesinde ismi yer alan alıcı adına düzenlenecektir.

11. Online olarak bildirilen tarih ve saatte tamamlanan müzayede bitiminden hemen sonra, eğer önceden yapılacağı duyurulmuşsa yine online olarak “Canlı Müzayede” başlar. Bu, her bir lotun birbirini izleyen kısa sürelerle tamamlanmasıdır. Katılımcılar bu kısa süreler içindede pey verebilirler. Bu sürenin sonunda ise mezat tamamlanır ve belirlenir ve lotu kazanan son yüksek pey sahibi belirlenir.

12. Katılımcı, müzayede sonlanma tarihini izleyen 30 gün içinde, katılımcı olarak hak sahibi olduğu ürünü hiçbir gerekçe göstermeden iade etme hakkına sahiptir. Ancak ürün incelenip herhangi bir eksiği kusuru olmadığı anlaşılmalıdır. İade söz konusu olduğunda kargo ücreti satın alan tarafından ödenir.

13. Müzayedelerimizde sunulan ürünlerin tarif ve tanıtımı yapılan vasıfları taşımaması, eksik-yanıltıcı beyana tabi olması, ürün üzerinde hukuki bir takyidat bulunması, hak sahibinin bilgisi veya rızası dışında elden çıkmış olması halinde, hukuki sorumluluk ürünün satışa arzını talep eden satıcı kişiye aittir. Aracı vasfı ile Binbir Mezat, bu konumu ile herhangi bir ayıptan ve zapttan ve benzeri hukuki durumlardan sorumlu tutulamaz.

14. 18 yaşını doldurmamış olanlar sitemize üye olamaz, müzayedelere katılım sağlayamaz. Yanıltıcı beyan ile üyelik halinde yapılan tüm işlemler geçersiz sayılacaktır.

15. Müzayede aracısı firmamız ve katılımcı arasında oluşabilecek uyuşmazlıklarda İstanbul Avrupa Yakası mahkemeleri yetkilidir.

16. Sitemize kayıt sırasında kullandığınız e-posta adresiniz ve cep telefonunuza bilgilendirme mesajları gönderebiliriz. Bu tür iletileri almak istemiyorsanız iptal etmek için iletisim@binbirmezat.com e-posta adresimize SMS İPTAL ve/veya E-POSTA İPTAL yazılı mesaj göndermenizi rica ederiz. Ayrıca bu ileti yönetimini kendi kişisel üyelik paneli sayfanızdan da aktif/pasif hale getirebilirsiniz.

17. Alıcı, müzayede katılım sözleşmesinde belirtilen adresinin yasal tebligat adresi olduğunu ve belirtilen telefon, faks numaralarının ve elektronik posta adresinin halen kullanımda, geçerli ve güncel olduğunu beyan ve kabul eder. Binbir Mezat, bu bilgilerdeki yanlışlık veya eksikliği, adres değişikliği, iletim aracısı kuruluşlarca iletilmemesi, ulaşmaması veya zamanından geç ulaşmasından dolayı ortaya çıkacak durumlardan sorumlu değildir.

18. Binbir Mezat, olumsuz eylem ve davranışlar gösteren ve tüm uyarılara rağmen bunları sürdürenlerin müzayedelere katılımını engelleme, lotu iptal etme, üyeliğini sonlandırmak gibi önlemleri tek başına uygulayabilir.

19. Online müzeyedelere alıcı ve satıcı olarak katılmak üzere kaydolan herkes, işbu listede yer alan koşulları peşinen kabul etmiş sayılırlar.